Fındıklı Mahallesi hakkında bilgiye ihtiyacı olanlar için…

Fındıklı Mahallesi ile ilgili internette gayrimenkul ilanı çok amma , bilgi veren yazı çok az.

Bilmeyenler için biraz tanıtalım istedik.

İşte Fındıklı Mahallesi :

KONUM:

Fındıklı, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Maltepe ilçesine bağlı 18 mahalleden biridir. Konum olarak Kenan Evren Kışlasının Kuzeyinde , Yeditepe Üniversitesinin batısında, içerenköyün doğusunda, ataşehir-inönü mahallesinin güneyinde kalır.Mahallenin üst kısmında Yeditepe Üniversitesi, Atatürk arboretumu ve kayışdağı orman tesisleri bulunmaktadır.

Fındıklı Mahallesinin iki adet ticaret faaliyeti yoğun caddesi vardır. Bunlar Atatürk Caddesi ve Hancıoğlu Caddesidir. Bu iki cadde muhtarlık mevkiinden başlar yukarı YEDİTEPE Üniversitesine kadar ulaşır. Bunların dışında Çınar caddesi, Evren Caddesi ve Başıbüyük yolu caddesi önemli aksları oluşturmaktadır.

20121102-134416.jpg

NÜFUS:

Fındıklı’nın nüfusu sürekli artmaktadır. En son 2011 secimlerinde 40000 seçmen olduğu bilgisi var.

(2013 yılı adrese dayualı nufüs kayıt sistemine göre istanbulda 50.000 nüfus sınırını geçen mahallelerden birisi. )

Mahallenin ciddi bir kısmında hala inşaat olduğunu varsayarsak bir kaç sene sonra 65.000-70.000 nufüstan bahsetmek mümkün.

Fındıklıda göç iki türlü. Birincisi klasik göç. istanbula göçenler. İkincisi ise biraz daha farklı olan istanbul içi göç. Bunun sebebi imar faaliyetleri. Fındıklı mahallesinin nüfusunun büyük bir kısmı önceden başka semtlerde oturan, sonradan fındıklıya göçen vatandaşlar. kimisi ev alıp göçüyor. kimisi kiraların ucuzluğundan.

Gariptir son senelerde yine kira ucuzluğundan yabancıların ilgilendiği bir mahalle oldu. Afrikalı,Rus,Gürcü,Filipinli kimselere rastlayabiliyorsunuz.

Fındıklının halkı ise her bölgeden ve mezhepten diyebilirim.Örneğin Trabzonlu ya da Sivaslı vatandaşların çoğunlukta olduğu bir yer değil. Her şehirden insanlar var.

Mahallede pek kavga dövüş olmasa da adli vakıalarla sık sık karşılaşılıyor, Google’a yazmak yeterli.

YAPILAŞMA:

Bir kaç sene önce Fındıklı Mahallesi imara açılmış ve yoğun inşaat faaliyetleri başlamıştır.
Genelde yeni yapılan binalar çok yüksek değil. bitişik nizam olarak yapılmıyor.

Fakat bunun haricinde bir de 1999 depremi öncesi yapılan eski yapılar da mevcut.
bunlar genelde 10 kat civarı binalar. Atatürk caddesi civarında bitişik nizam eski yapılara rastlamak mümkün.

Fındıklı Mahallesi yapıları genelde güneş gören ve hava alan yapılar.Ayrıca ortalama 130 metre rakım olduğu için havası son derece temiz.Yaz kış rüzgar almakta. Ayrıca belirli noktalardan seyredilesi İstanbul manzaraları var.

Fındıklının bu kadar kalabalıklaşmasının bir diğer nedeni emlak fiyatlarının içerenköy ve inönü mahallesinden daha uygun olmasıdır. Hem yeni bina,hem de bu kadar ucuz diye insanlar aldanıyor. Müteahhitlerin bırakıp kaçtığı bir çok bina var. Yapı projesi ile inşaat bittiği zaman ortaya çıkan ev arasında büyük farklar oluyor. Teslim tarihleri hep erteleniyor.

ALTYAPI:

Fındıklı mahallesi genel olarak altyapı problemleri yaşayan bir mahalledir.Bir çok yerde yollar bozuk ve kaldırımlar yetersizdir. Parklar ve yeşil alanlar yetersizdir.

Fındıklının sokakları dik yokuşlardan oluşmakta. Yollar ve sokaklar bakımsız. kaldırımlar delik deşik.Ana caddelerde kaldırım esnafın işgali altında. Atatürk caddesinde 3 ayrı yerde eğim %10’dan fazladır tabelası var.

İmar planında yol-sokak gözüken yerlere bina yapılmış, hâlâ da yapılıyor.
Bir sokaktan üst sokağa geçmek için 500 metre yokuş inip çıkmanız gereken sokaklar var. Palmiye Caddesi ile Ataman Sokak arasında kalan bölgedeki sokakların hepsi bu şekilde. Hancıoğlu caddesiyle Atatürk caddesini bağlayan bir geçit için belediye ile defalarca görüşüldü. İmzalar toplandı verildi. Karşılığında vaadlerde bulunuldu. Yapılan bir şey yok hala.

( Yalçın sokak ile ışık sokak, ışık sokak-serin sokak arasındaki kısımlar güç bela tamamlandı. gerisi hala yok.)

Maalesef Fındıklıda belediye hizmetleri son derece zayıf. Kaldırımlar delik deşik. sokaklar çöplük. yollar mayın tarlası gibi. her yağmurda çamur deryası. En ufak bir yağmurda asfaltlar çöküyor. Youtube’da videoları var inanmayan inceleyebilir. Maltepe’nin üvey evladı Fındıklı maalesef.

Fındıklıda elektrik ve telefon hattı yer üstünden gidiyor. Yer altına alınması için henüz bir çalışma yok. Mesela bizim sokakta eskiden arsa olan yere dikilen elektrik direkleri yapılaşma sonucu yolun ortasında kalmış. ne ayedaş ne ibb ne de Maltepe Belediyesi ilgilendi. Hala yolun ortasında duruyor direk.

SOSYAL DONATI ALANLARI:

Başıbüyük yolundaki orman tesisleri bu mahallenin en büyük şansıydı bence. İlk taşındığımız yıllarda ormanda yürüyüşler yapardık. 250 metre rakıma kadar çıkar inanılmaz manzarayı izlerdik.

Fakat orada bir tesisleşme hareketi başladı. içine halısaha, binicilik bölümü,piknik alanı,nargile kafe tarzı şeyler yapıldı.

Bu tip yerler kendine hitap eden insanlar için çekici gelebilecek mekanlar olabilir fakat ben ormanda yürüyüş yaptığımız buz gibi kayışdağı sularını içtiğimiz zamanki halini tercih ederim.

Atatürk caddesinde postane ve banka var. Ayrıca ataman sokak durağına da dominos pizza açıldı.

Atatürk caddesinde ve Hancıoğlu caddesinde aradığınız bir çok şeyi bulabilirsiniz.

Kahvehane bakımından zengin Fındıklı. onun dışında pek bir sosyalleşme alanı yok.

TOPLU TAŞIMA – YOL – TRAFİK:

Fındıklı mahallesinin üç adet otobüs hattı vardır. 16F (üsküdar),19F(kadıköy) ve 133F(cevizli). İki adet minibüs hattı mevcuttur.Bunlar Maltepe minibüsleri ve Küçükyalı minibüsleridir.

(2014 editi : Yılbaşından beri 19FK ve 19FB numaralı otobüslerde işlemeye başladı.)

19FK ayrılıkçeşmesi marmaray-fındıklı bağlantısını sağlıyor. 19FB ise küçükyalı-bostancı fındıklı arasında çalışıyor.

Toplu Taşıma ile ortalama 20-25 dakikada kozyatağı beyazevlere, 15 dakikada bostancı sapağına, 30 dakikada maltepe merkeze ulaşmak mümkün olmaktadır.

Toplu taşıması da yetersiz ve her saat kalabalık. 16f yarım saatte bir geçer.
hele 19f akşam sabah tıklım tıklım. sabah 5 dakika sefer aralığı olsa da bu böyle maalesef. bazı sabahlar metrobüsten beter 19f. metrobüsün yolu düz en azından.

Diyeceksiniz ki minibüse bin. Sanmayın ki minibüsler kalabalık konusunda aşağı kalır otobüslerden. Bir de işin ekonomik boyutu var.

Otobüsler bir de yetmezmiş gibi bütün içerenköyü dolaşıyor, maşallah.

1 senedir fsm hastanesi evren sitesi arasında kazı yapıldığı için , özellikle metronun açılmasından sonra , otobüsler FSM hastanesinin yanından inmiyor. Bostancı köprüsünü dolaşıyor. E5’e de Bostancı köprüsünden katılıyor.(normalde FSM hastanesi yanından e5’e dahil oluyorken)
bu da yaklaşık sabah trafiğinde 5-10 dakika yolu uzatıyor.

Fındıklı otobüsleri için en iyi güzergah Fındıklı muhtarlıktan sonra , içerenkoy başıbüyük caddesinden, direk içerenköy muhtarlığa çıkması. oradan içerenköy özyurt sokak , atiye Hanim sokak ve ardından Üsküdar içerenköy yolundan beyazevler durağından e5 karayoluna bağlanması.

16f buradan E-5’i izleyerek Üsküdar’a,19f ise yüzbeşevlerden sonra minibüs yolundan Kadıköy’e devam edebilir.

Şu anki güzergah ile tavsiye ettiğim güzergah arasında 1500 metre fark var. Bu da her sabah bize 10 dakika daha az yol gitmeyi sağlar. 10*26 = 260 dakika hayatımdan tasarruf oluyor. ama tabi bu belediyenin umrunda mı?

şu an ki haliyle Kadıköy iskeleden ortalama 1 saat , haremden ise 50 dakika sürüyor Fındıklı’ya gelmek. Üsküdar ise sahildeki yoğunluğa göre değişiyor.

Son 5-6 yıldaki nüfus artışı sonucu özellikle muhtarlık mevkiinde yoğun trafik oluşmaktadır. sabah ve aksam tam bir keşmekeş. Muhtarlık mevkiinde 6 tane işlek yol buluşuyor. ne bir kavşak ne de bir ışık mevcut. araçlar kontrolsüz bir şekilde dalıyorlar yola. 20121106-220132.jpg

Bu konuyla ilgili ibb ve Maltepe belediyesine başvurduk , yapıyoruz dediler.yaptıkları yalnızca göbeğin taşlarını değiştirmek oldu.

Ha bu arada, Fındıklı’nın asıl problemi yol. Evet bu mahallenin içerenköy guvenlik mevkiinden gelen tek gidiş tek geliş bir yolu var. bu yol trafik akışı bakımından tehlikeli. pasabahce bloklarindan sonra iki yanında yaya yolu olmayan bir yol. iki otobüs yanyana zor gidiyor.

Bir de, yol demeye şahit lazım, ALANALDI caddesinden gelip içerenkoy PINAR sokaktan dereye inen, iki aracın yanyana zor geçtiği rezil yol var. çamasirderesi yolu.
16f ve kucukyali minibüsleri burdan gidiyor. gercekten rezalet .

E5 karayoluna inmek için basibuyuk yolunu kullanabilirsiniz fakat buradan e5 inmek yarım saat sürüyor .e5 e katıldığınız noktadan ise (aydinevler kavsagindan daha once) trafikte kozyatagina gelmek yarım saat sürüyor.

Sözde ibb’nin dediğine göre ‘d100 karayolu ile Fındıklı Mahallesi arasında bağlantı yolu yapilmasi işi’ gecen sene ihaleye çıkacaktı.

Hala bir ilerleme yok.

OKUL-EĞİTİM-İBADETHANE:

Fındıklıda 2 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır. Üçüncüsünün inşaatına bu sene başlanacaktır. Ataman caddesinde özel anaokulu var. Atatürk caddesinde bir adet sürücü kursu var. Belediyenin de Cumhuriyet evi var. Burada kurslar düzenleniyor. Hancıoğlunda bir adet spor salonu var.

Muhtarlığa yapılan Mustafa Zengin ilköğretim okulu imam-hatip lisesine çevrildi.

Fındıklıda 3 tane cami var,bazı sokaklarda mescitler var. Cemevi bildiğim kadarıyla yok. İçerenköy muhtarlıkta bir kaç ay önce yeni,büyük ve güzel bir cemevi açıldı.

SAĞLIK :

Hancıoğlu ve Atatürk caddelerine yakın bir çok eczane var. başıbüyük yolunda aile sağlığı merkezi var. ikincisi ise petrol sokakta yapılıyor. Atatürk caddesinde özel sağlık kabini mevcut.

KONUT PROJELERİ :

yakınında yapılan büyük konut projeleri, bu mahalledeki konut fiyatlarını yakından etkilemektedir. örneğin emay inşaatın yaptıgı kent plus gibi. orada daireler çok yüksek fiyatlara alınıp satılmaktadır. son kalan 3+1 600.000 TL ye satılmış galiba. Bu rakamlar başka yerlere göre basit kalsa da Fındıklı için büyük rakamlar.

Ayrıca İETT BLOKLARInın yıkılıp yerine 25 katlı 3 BLOK dikilecek diyorlar. dedikodu mu gerçek mi bilmiyorum.

Bir söylenti de Kenan Evren Kışlasının gidip yerine AĞAOĞLU VE TOKİ’nin konut projeleri yapacağı şeklinde. Evini satılığa çıkarıp bu söylentiler yüzünden satmaktan vazgeçen komşular var.

YÖNETİM:

Mahallenin Muhtarı Yaşar Kaygusuz,dediklerine göre 15 senedir muhtar. (2014 seçimlerinde de seçildi.)

Muhtar Bey ttnet için abone kaydı da yapıyor. imam hatip kayıtları ile de ilgileniyor.

Belediye başkanı Mustafa Zengin.eski Süreyyapaşa hastanesi başhekimi.

(2014 seçimlerinde belediye yine CHP’de kaldı. Yeni belediye başkanı Ali Kılıç. E-5’in altıyla iyi ilgileniyor ama henüz fındıklı için ciddi bir hizmetini göremedik.Kendisine attığım maillere dahi dönmedi zahmet edip.)
CHP’li bir belediyemiz var. Halkın büyük kesimi şikayetçi bir dahaki seçimde parti AKP’ye vereceğiz oylarımızı diyorlar. bakalım nasıl olacak.

(Bu dediğim de doğru çıktı fındıklıda bedeliye seçimlerinde AKP%60-65 bandında oy aldı. Aynı şekilde CB seçimlerinde de.)

 

SONUÇ:

Fındıklıdaki olumsuzlukları değiştirmek için elimden geldiğince belediyelere ve kurumlara (iski,iett,ayedas gibi) başvurdum. Hâlâ da vuruyorum. Başvurulara karşın o kadar az sonuç aldım ki, artık yoruldum. BIKTIM.

Benim gibi hergün Avrupa yakasına gelip gidenlere asla tavsiye etmem.

Fındıklı’ya taşınacaklar iyi düşünün. asla evi görmeden almayın. İnşaat bitmeden ve tapuyu almadan parayı teslim etmeyin.

bir de bu mahalle ATAŞEHİR’e bağlansa gerçekten her bakımdan daha iyi olur. Doğal sınırları bunu gerektiriyor. Haritadan bile anlaşılıyor ki FINDIKLI MALTEPEDEN UZAK VE KOPUK.

Ben ise ilk fırsatta evi satıp bu mahalleden taşınmak istiyorum.

Saygılarımla.

MAHALLEYE AİT BİR KAÇ GÖRSEL:

20121106-220242.jpg

20121106-220301.jpg

20121106-220321.jpg

20121106-220356.jpg

20121106-224533.jpg

20121106-224555.jpg

20121106-224627.jpg

***Fındıklıdan taşındım,ayda 2-3 sefer uğruyorum. Mahalledeki gelişmeleri yorum olarak atarsanız yazıyı güncel tutabiliriz.***

Reklamlar

13 thoughts on “Fındıklı Mahallesi hakkında bilgiye ihtiyacı olanlar için…

 1. Fındıklı Mh. için bu kadar özveri gösteren birine şahit olduğum için ne yalan söyleyeyim biraz şaşkınım. Daha doğrusu birinin çıkıp da bu mahalle hakkında (mahalleden birinin hem de!) internette teknolojiyi, görsel tasarımı falan kullanarak bir tanıtım, anlatım falan yapmış olması içimi ince bir umutla doldurdu. Zira her düşündüğümde ne işim var benim burada diyorum. İnsan yalnız hissediyor bazen burada. Bugün ormanın içindeki tesise girdim, tepeye tırmandım, sandalyemi toprak yolun ortasına koydum ve oturup manzarayı izlemeye başladım. Bu sürede yanımdan farklı zamanlarda ikili bayanlar geçti. İki kafilede de bayanlardan biri yırtık pırtık blue jean, diğeri popüler tesettür modasına uygun giyinmişlerdi. İlkinde bana doğru yaklaştıklarında merhaba (sadece insani bir merhaba) demek için gülümsedim ama bakmadılar bile. Koca tepenin üzerinde üç kişiydik oysa. Diğer kafile yaklaştığında bu sefer beklemeden ‘kolay gelsin’ dedim gülümseyerek. Demez olaydım. Öyle yabani baktılar ki nefret ettim içine düştüğüm o andan. Neden sevemedim bu mahalleyi? İşte bu yüzden. Oysa güzel aslında, yemyeşil bir ormanın kenarında. Gerçi ben de kenarında yaşıyorum, iç kısmına sanırım dayanamazdım.
  Her neyse. Saygılar…

  • fındıklı fazlasıyla ilginç bir yer.
   gerçekten ben de kendimi çok zaman yalnız hissediyordum.
   bu yüzden gittim ordan.

   şairin dediği gibi..

   “Tanrım siz şu uzun Anadolu’yu
   Çocukluk günlerinizde mi yarattınız?”

   fındıklı da henüz kendi çocukluk günlerinde.
   daha bir on sene öncesine kadar gecekondu köyüydü.

   değişecek ama çok fazla bir şey beklememek lazım.

   kültürel anlamda çok gelişmeyecek tabiki.

   gariban emekçinin ve borçlanarak bir ev ve bir araba alabilmiş cahil/kibirli orta sınıfın mahallesi olmaya devam edecek çoğunlukla..

   ormanın tadını çıkarın bu mahalledeki en güzel şey o.

   saygılarımla..

 2. Findiklida yaklasik 1,5 senedir yasiyorum. Evet yukardaki yazida belirtildigi gibi cok yokus ve gercekten coplerle ilgili buyuk bir sorun yasiyor findikli. Cop arabalari gunde 2 kere gelmesine ragmen yinede onune gecilemiyor. Ve bir buyuk sorunda okul sorunu oldugu icin baska okullara da kayit yapamiyorsunuz. Evet diger semtlere gore findikli baya bir geride, insaallah bu problemlerin onune gecilir.

 3. bu yazıyı yazandan Allah razı olsun 🙂 az daha oradan ev kiralamak üzereydim bir araştırma yapayım dedim bu yazıyı okudum ve ne işim var burda dedım vazgeçtim başka bir yerden kiraladım :))))))))))))

 4. pazar gunleri suyun basincinin dusuk akmasina sinir oluyorum. yani ya apartmsndan yada mahalleden bilmiyorum. vergisini parasiji oduyorux ama bu kadar aptalca bi dusunce olamaz. belediye sadece takip gidiyor . pazar yogun kullanildigi icin neredeyse su akmiyor. dus almayi birsk yuzumu yikayamiyorum. kedke herked paradan once baska seyleride dusunse. herkes para kazaniyor sonucta . bisiler kazaniyor. azcik ozenseler boyle olmaz

 5. Fındıklı da kendini yalnız hissedenler çadırına katılmak üzereyim..
  Hem yazılanları hem de yorumları okudum, iç açıcı değil ama Istanbul da pek çok yerde bunu yaşamak olası.

  Dürüst ön bilgilendirme için teşekkürler

 6. evi komple fındıklı’ya taşımayı düşünüyorduk bu blog ve yorumlarla sağolun baya bir aydınlandık.. teşekkürler

 7. Ellerinize saglik, gercekten eski mahallem Findikli hakkinda bu kadar detayli bir calisma gormemistim.

 8. yani neticede aradan geçen zamanın fındıklıya kattıkları şunlar 1-uyuşturucu satıcıları-2-hayat kadınları.3 daha fazla hırsızlık.4 binilemeyecek kadar otobüs ve minübüs .5sürüsüne bereket serseri sapık ve sayamayacağım kadar olumsuzluğu üzerlerinde barındıran değişik canlılar.6 sakın gelmeyin bu pislik yere kardeşim.

 9. oraya gidecekler için çok güzel bir açıklama olmuş. bende atatürk caddesinde fırat sokakta bir ev almayı düşünüyordum ama bu yazı karar vermemde baya etkili oldu. teşekkürler

 10. Yaklaşık 3 yıldır fındıklıda oturuyorum. Allah tan evren caddesinin en aşağısından içerenköy ve ataşehir sınırından almışım. yoksa orta kısımları ve daha yukarıları düşünemiyorum. Şimdilik sokağımdan memnunum. sessiz sakin bir sokak. ve karşımda ataşhir manzarası. bakalım ilerki yıllarda ne olur yaşayarak göreceğiz.

 11. Bu yazı gerçekten büyük bir özveri ile hazırlanmış.Öncelikle teşekkürler.Ben 33 yıldır fındıklı dayım.Maalesef fındıklı sadece maltepe nin değil istanbul un da üvey evladı.Ibb nin ulaşım dışında hiç bir yatırimı yok.Mahalle %60 civarı akp li hakkinı arayamayan zavalli bir kitle olduğundan hep böyle gariban kalmaya mahkum.muhtar adeta bir müteahhit mahalle hizmetleri ile hiç alakası yok.50 bin nüfusa rağmen bir lise bile yok.Mecbur kalmadıkça tavsiye etmem.

 12. Yaş 17 yi vurdu burda doğdum burda büyüdüm ne derlerse desinler semtimi hiç bjr şeye degismem eski son durakda oturuyorum he bu arada yazdiginiz çoğu sorun düzeltilmiş durumda buraya taşınıcak kişilere sesleniyorum gelmeyin kardeşim bu mahalleye gelmeyin Nüfus 65 bini vurdu yeter be kardeşim boyle kalsin zaten doğuran doğurana göç kabul etmez burasi daha tadını kaçirmayin be kardeşim temiz hava kalmadi kanalizasyon alt yapisi yetmiyor fındıklı çok yiyor gelmeyin kardeşim kiralar fırladı daire alamiyoruz herşeye zam bitirdin bizi be fikirtepe gelmeyin gidin sultanbeyli sancaktepe kiralar sudan ucuz gidin buralara aydin cafeye bekleriz -Fan de tanirlar
  Batuhan Yıdirım
  Mahalle sivasli dolu usta değiştir o bilgiyi sivas suşehri findikliyi işgal etmiş durumda sivasta adam kalmadi hepsi buraya geldi çekilmiyor. Hadi eyv

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s