kolik bebekler/gazlı bebekler

bebeklerin ilk ayları gazlı geçer bilirsiniz.

hatta bebeklermizin en büyük derdi büyük ihtimalle gaz sancılarıdır. bu gaz sancıları bebeği ağlattıkça siz de onunla ağlayacak duruma gelebilirsiniz. saatler sürer.

durumun kendisi sıkıntılı olmasına rağmen bir de her kafadan bir ses çıkar. herkes bir yorum yapar, bir noktadan sonra kendinizi suçlamaya başlarsınız.

iyice gerilirsiniz.

bizim oğlan da son derece gazlı, bir de inanılmaz inatçı bir bebek. biz de oğlumuzda bu sıkıntıyı yaşadık, hâlâ da yaşıyoruz. deneyimlerimizi paylaşmak istedim.

1-) beslenmeden sonra gaz çıkarması; ilk işimiz bu olmalı, ister anne sütü ister mama, her beslenmeden sonra gazını çıkarmaya özen gösterelim ki sonra o gazın çıkması başlı başına sorun oluyor.

2-) doktorun verdiği damlalar; doktorumuz bize biogaia ve sub simplex isimli iki damlayı verdi.  bir de aguline isimli bir şurubu kullanabilirsiniz dedi. bunları kullandık. aguline’e sonra değineceğim.

3-) ayaklarının altına bir şeyler sürmek; adaçayı, çörek otu, nane çayı… bilimum bitkisel karışımların sürülmesi konusunda tavsiye aldık ama hiç dene(ye)medik. bizim oğlan bunların sürülmesine asla müsaade edecek bir çocuk değil. o yüzden biz faydasını göremedik.

4-) karnına sıcak bir şeyler koyup masaj yapmak; bizim bir pirinç torbamız var. su torbası gibi, mikrodalgada birkaç dakika ısıtıp oğlanın karnına sardığımızda iyi geliyordu. o yanımızda olmadığında temiz bir havluyu ısıtıp koyuyorduk. bir de karnına masaj yaptığımız zaman güzel sonuçlar aldık. kibarca ovalayın. bacaklarını yukarı aşağı hareket ettirin.ama masajı aşırıya kaçırırsanız bebeği kusturabilirsiniz. bu hareketleri çok sert yaptığınızda Allah muhafaza kemikleri bile kırılabilir. kibar olmakta fayda var.

5-)anneye/bebeğe bir şeyler yedirip içirmek ; annenin yedikleri bebeğe yansıyor, bu yüzden annenin kuru baklagil, süt ve süt ürünleri, baharat, kahve, çay gibi gaz yapacak gıdalardan kaçınması şart! annenin bazı gıdaları alması da işe yarayabilir. bu konuda satılan anne için çaylar var. annenin bir de bol su içmesi gerek.

ama bunun dışında bebeğe şekerli su vermek, kimyonlu  su vermek, hurma yedirmek, bala pekmeze batırarak emzik vermeye çalışmak vs. gibi saçmalıklara yanaşmayın. maalesef büyükanneler bu konuda laftan anlamıyor. doktorlarımız da çok kızdılar.

6-) emzirme saatleri; bebeğin sürekli meme ağzında olması da gaza yol açıyor. mümkünse emme aralıklarını açmakta fayda var. en az 1-1,5 saat olması lazım. aksi halde kısır döngü oluyor. emdikçe gaz oluyor, gaz oldukça memeye yatırıyorsunuz  bebeği.

7-) fön makinası-elektrik süpürgesi ; her bebek de işe yarar mı bilmiyorum ama bizim oğlan fön makinası sesine resmen aşık. duyunca sakinleşiyor. direk makinayı açıp sakince karnına tutuyoruz ya da youtubedan açıyoruz. ama bebek sussun diye de son ses kulağına kulağına sokmaya gerek yok.

8 -) banyo yaptırmak ya da suya sokmak, altını açmak, yüzüstü yatırmak; bebeği yıkamak ya da bir kova ılık suyun içine göğsüne kadar batırmak çok iyi geliyor. 10 dakika suda tutun, zaten suya girince debelenmeye başlıyor sıpalar. altını açınca da bacak hareketleri gaz çıkarmasına yardımcı oluyor.  bebeğin yatış pozisyonunu değiştirmek de işe yarıyor. bebek yüzüstü yattığı zaman masaj etkisi yapıyor.

9-) arabaya binmek ve bebek arabasında gezdirmek; biz de ikisi de çok işe yaradı. kendi arabasına biner binmez dışarıya çıkacağını anlayıp heyecanlanıyor zaten.

10-) kat kat giydirmeyin ve üşütmeyin,altını uzun süre kirli bırakmayın; çok basit bir kural var. siz kaç kat giyiniyorsanız bir kat fazlasını bebeğe giydirin. aynı zamanda bebeği serinleteceğim diye de üşütmeyin. bebeği mümkünse bol bol/ferah ferah giydirin, şıkıştırmayın. üşürse de bir kat daha giydirmek yerine bir örtü ile destekleyin. altını uzun süre ıslak bıraktığınız da gaz olabilir. kendinizden pay biçin yağmurda ıslanınca nasıl tatsız oluyor. işte aynısı bebekler için de geçerli.

özetle bir baba olarak hayatımızı zehir eden gaz sancılarına karşı  gözlemleri şöyle;

gaz sancısı bir hastalık değil, tam aksine bebeğinizin sağlıklı olduğunu gösteriyor. hangi yöntem olursa olsun, etkisi sınırlı düzeyde. gaz sancıları, bağırsakları gelişene kadar, hareketi artana kadar maalesef yaşanacak bir süreç. yukarıda yazdıklarımı deneyin. illa ki biri yardımcı olacaktır.

sevgili ana-babalar baktınız gaz ağlamaları bitmiyor, her şeyi denediniz bebeğiniz susmuyor, çocuğunuzun da gazdan başka bir problemi olabileceğini düşünüyorsanız mutlaka doktora görünmekte fayda var. belki bilmediğimiz başka bir sorunu vardır.

not: aguline vs. gibi ilaçları düzenli kullanmakta fayda var. sancı anında bu ilaçları bebeğe vermek doğru değil. yoksa hiç kullanmayın. biz aguline’i kriz anında ve ya az öncesinde veriyorduk, bu şekilde kullanmayı bıraktık.  gaz sancılarımız ciddi miktarda azaldı.

not 2: kayınvalidem çok uğraşıyor ama bizim oğlan inatla emzik tutmuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s